Kâğıdın ana hammaddesi odundur. Kâğıtlık odun, mobilya vs. üretiminde kullanılan odundan düşük, yakacak olarak kullanılan odundan daha yüksek kalite seviyesindedir. Bu odun da, ya iğne yapraklı (çam vb. yumuşak) ağaçlardan veya yapraklı (meşe vb. sert) ağaçlardan elde edilir.

Kağıt imalatı yapan fabrikaları; kağıt hamuru fabrikaları bugün selüloz fabrikaları olarak bilinmektedir Ancak bugün kağıt fabrikaları hem kağıt hem de hamur üretimi yapan entegre tesisler olarak kurulmaktadır.

Şirketimizde Çevre temizliğini ön planda tutmak için kağıt toplama işleminde konteyner sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde kağıdın çıkabileceği fabrika ve marketlere konteynır yerleştirilerek buradaki atık kağıdın zahmetsizce toplanmasını sağlamaktadır. Bu sistemde 3 dakika gibi kısa bir sürede boş konteynır bırakılıp dolusu alınmaktadır.

Arşiv İmhası
Banka, üniversite, resmi daireler gibi kamu kuruluşlarının ve özel işletmelerin arşivleri ve tekrar kullanımının önlenmesi amacıyla ambalajların ve çeşitli yazılı belgelerin kontrollü imhası yapılmaktadır.

Tedarik Noktaları
Matbaalar, Fabrikalar, Market Ana Depoları, Belediye.
Kağıt geri dönüşüm tesislerine gönderilenler ; 1. hamur, oluklu mukavva,  kroma karton, kuşe,  gazete,  karışık vb.

Geri Dönüşümü Olan Kağıt-Karton Malzemeler
Gazete, dergi ve mecmualar, defterler, kitaplar, kataloglar, prospektüsler, kartonlar, formlar, bilgisayar kağıtları, sigara paketleri, kağıt torbalar, plastik içermeyen biskuvi, çikolata, sakız vb. kağıtları.

Geri Dönüşümü Olmayan Kağıt-Karton Malzemeler
Yağlı ve ıslanmış kağıtlar, karbon ve faks kağıtları, duvar kağıtları, yapıştırma bantları, yapışkanlı mumlu kağıtlar, kaplama kağıtları, kullanılmış temizlik kağıtları.

UNUTMAYALIM
Toplanan her 1 ton atık kâğıttan üretilen yeni kağıt miktarı yaklaşık olarak 17 tane 35 yaşındaki ağaçtan üretilen kağıt miktarına eşittir.
Bir ofis çalışanı, bir yılda ortalama, 80 kilo birinci kalite kağıdı çöpe atar.
4 ofis çalışanı bir yil boyunca kağıt atıklarını ayrı toplayıp, geri dönüşüm sistemine kazandırdığında, 5 adet yetişkin ağacın kesilmesini önler.
Yetişkin bir Ağaç, 72 kişinin günlük Oksijen ihtiyacını karşılar.
Geri dönüşen 1 ton kağıt, 2110 Litre Fuel Oil, 190 Litre Benzin, 4120 KWh elektrik ve 25900 litre su tasarrufu sağlar.

Atık Kağıtlar Geri Kazanıldığında
Kromo karton (İlaç, deterjan ve diğer ambalaj kutuları),
Temizlik kağıtları (Peçete, mendil, tuvalet kağıdı),
Yazı kağıtları (Defter, kitap),
Yumurta kartonları,
Çatı kaplamaları (Onduline) üretilebilmektedir.

Çevre Haberleri

Geri Dönüşüm ve Katı Atık

Katı atıklar ve geri kazanım konusunda ...

Çöplükte trilyonlar ...

Dünya genelinde hızla artan nüfusla ortaya ...

2013 Geri Dönüşüm Yılı ...

“GERİ DÖNÜŞÜMDEN EKONOMİYE1,3 MİLYAR TL ...

Geri Dönüşüm Nedir

Tabii kaynakların sınırsız olmadığı, ...

AGD Galeri

AGD İletişim

 • Yeşiloba Mahallesi 46237 Sk.
  No: 35 Seyhan / Adana
 • +90 322 290 33 03 (Tel&Fax)
  +90 533 479 08 95
 • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Adana Geri Dönüşüm

Firmamız, Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği uyarınca atık toplama kuralları çerçevesinde, konteyner sistemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmekte ve müşterilerinin de beğenisini kazanmış durumdadır. Adana Geri Dönüşüm olarak, ülke ekonomisine kazandırdığımız ambalaj atıkları güvenli bir şekilde toplanarak geri dönüşüm tesislerine kadar büyük özveri ile taşınmaktadır. Detaylar ...

Departman İletişim

 • Muhasebe Departmanı
 • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 • Çevre Departmanı
 • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.